Olīveļļa - šķidrais zelts

Publicēts 27.02.2015 |  Lasīts 4202 reizes | 

Pateicoties labajām īpašībām, ko satur olīveļļa, tā tiek veiksmīgi pielietota ādas kopšanā un kosmētikas produktos, lai mazinātu grumbiņu veidošanos un cīnītos pret ādas priekšlaicīgu novecošanos. Šī eļļa ir ieteicama, lai aizsargātu, mīkstinātu un mitrinātu sausu, atūdeņotu un saulē bojātu ādu. Tā atjauno ādas dabisko hipolipīdu slāni, padarot to elastīgāku, jauneklīgāku un starojošāku. Olīveļļa lieliski baro galvas ādu un pasargā matus no apkārtējās vides ietekmes, padarot tos spēcīgus un veselīgus.

Vēsture un leģendas
 

Olīveļļa ir bijis iemesls daudzu mītu un leģendu radīšanai. Tai vienmēr ir bijusi īpaša vieta Ēģiptes, Grieķu un Romiešu valdīšanas ērās. Leģenda vēsta, ka Poseidons (jūras dievs) un Atēna (gudrības dieviete) kaislīgi strīdējušies, kurš valdīs pār jaunuzcelto pilsētu. Lai pārtrauktu šo strīdu, tika nolemts, ka pār pilsētu valdīs tas, kurš piedāvās visdārgāko dāvanu pilsētas iedzīvotājiem. Poseidons iecirta ar savu trīsžuburi pa akmeni un tajā vietā parādījās avots. Ūdenim plūstot, parādījās zirgs, kā spēka un varas simbols. Atēna iecirta savu šķēpu zemē un tajā vietā izauga skaists olīvkoks, kā miera, saticības un gudrības simbols. Atēnas dāvana tika atzīta par visnoderīgāko un pilsētu nosauca par Atēnām, viņai par godu. Atēnas kļuva par kultūras un ekonomikas centru senajā pasaulē. Pat šodien, olīvkoks aug tajā pašā leģendārajā vietā. Klīst runas,  ka visi Atēnās augošie olīvkoki, ir no tā paša koka, kuru pilsētai dāvāja dieviete Atēna.
 

Olīveļļas rašanās sākums, ko Homērs nosaucis par šķidro zeltu, ir zudis laikā. Olīveļļa ir pieminēta jau seno Mezopotāmijas, Mikēnu, Grieķijas un Romas kultūru rakstos. Gan vīrieši, gan sievietes to lietoja, lai mitrinātu, kondicionētu un aizsargātu ādu un matus, tā bija daļa no viņu higiēnas. Ēģiptieši ražoja visa veida parfīmus un ziedes. Kosmētika bija neatņemama ēģiptiešu higiēnas un veselības procedūru sastāvdaļa, jo viņi ļoti lepojās ar savu tīrību un izskatu. Dabīgās eļļas un krēmi tika izmantoti, lai pasargātu ēģiptiešus no sausajiem tuksnešu vējiem un saules.  Attīrošs krēms, kurš tika taisīts no dārzeņu un olīveļļas, sajaucot ar pulverī samaltiem laima citroniem un nedaudz parfīma, tika izmantots, kā ziepes. Kleopatra bija slavena ar savu lielo kosmētikas produktu klāstu. Daudzi no šiem produktiem bija uz olīveļļas bāzes. Viņi ticēja, ka dieviete Izīda, dieva Ozīrisa sieva bija tā, kas iemācīja cilvēkam iegūt olīveļļu.

Senajiem grieķiem, olīvkoks bija miera un uzvaras simbols. Olīvkoka zaru kronis tika izveidots, lai kronētu olimpiskos čempionus. Grieķijā plaši pielietoja dārgās eļļas, parfīmus, pūderus, ķermeņa spīdumus, balzāmus matiem un ķermenim. Olīveļļu iezieda ķermenī pirms un pēc vannošanās. Sākotnēji to izmantoja tikai kā attīrošu, vēlāk arī kā mitrinošu līdzekli, kurš bija bagātināts ar dažādu augu ekstraktiem. Šī vēsturiskā perioda laikā, cilvēkus ar sausiem matiem un ādu uzskatīja par netīriem.  Lai radītu iespaidu, ka cilvēks ir vesels un tīrs, vannošanās un olīveļļas ieziešana tika veikta vismaz reizi dienā.  Olīveļļu izmantoja gan lai mitrinātu ādu, gan arī, lai dziedētu brūces un pagatavotu ārstnieciskas ziedes. Romieši un Arābi padarīja olīveļļu vēl populārāku un plašāku tās pielietojumā. Pēc vannas viņi ieziedās ar ekskluzīvām un dārgām, aromātiskajām eļļām un olīveļļas bāzes, bišu vasku, safrānu un rožu eļļām.

Derīgās un vērtīgās īpašības

Pirmā spieduma olīveļļa tiek iegūta no olīvkoka (lat. Olea Europea) augļiem. Olīveļļas īpašības ir atkarīgas no kultivācijas metodēm, klimata, reljefa augstuma, ievākšanas laika un spiešanas metodes.  Pirmā spieduma olīveļļa satur: emulsijas daļu, ko galvenokārt veido triglicerīdu esteru oleīnskābe, palmitīnskābes un dažādas citas taukskābes. Bez emulsijas daļa, savukārt, ir būtiska ādas aizsardzībai un atbildīga par tās veselības stāvokli. Šī daļa satur beta-karotīnu (A vitamīnu), fenolu un tokoferolu  (E vitamīnu), kam piemīt nepārspējamas antioksidantu īpašības, kā arī fitosterolu, skvalēnu, hlorofilu un garšas komponentus.

Olīveļļa, pateicoties sastāvā esošajiem antioksidantiem, jau paaudzēm ilgi tiek izmantota ādas mitrināšanai un uzmundrināšanai. Mūsdienās, pirmā spieduma olīveļļa ir plaši pielietota daudzos ādas kopšanas produktos. Tā stimulē ādas atjaunošanos,  atsvaidzinot to, padarot jauneklīgāku un piešķirot dabisku starojumu. Augstā vitamīnu un antioksidantu koncentrācijas dēļ, tā lieliski mīkstina un pasargā ādu no priekšlaicīgas novecošanās. Olīveļļas sastāvā esošie tokaferoli, fenoli un citi antioksidanti, aizsargā ādu un matus no apkārtējās vides kaitīgās ietekmes. Šī lieliskā eļļa ir piemērota ādas mīkstināšanai pēc saules apdegumiem, kā arī citiem ādas bojājumiem.  Augstā fenolu, tokoferolu un dabīgo antioksidantu dēļ, olīveļļa un tās atvasinājumi, novērš šūnu lipīdu oksidāciju, pasargā ādu no brīvo radikāļu kaitīgās ietekmes, mazinot šūnu novecošanās ātrumu, kā arī labvēlīgi iedarbojas uz galvas ādu. Cilvēka ādas un matu šūnās ir steroli, taukskābes un skvalēns, kuri pasargā dermu no dažādiem bojājumiem, kā arī veic citas svarīgas funkcijas. Par cik arī olīveļļas sastāvā ir šīs vielas, tā lieliski baro, mitrina un mīkstina ādu.

Daudzi zinātnieki iesaka lietot olīveļļu ādas kopšanā, jo tā satur ļoti daudz antioksidantu, kas stimulē ādas aizsardzību pret brīvo radikāļu kaitīgo ietekmi. Polifenoli ir antioksidanti ar spēcīgu pretiekaisuma iedarbību, tie palīdz novērst un ārstēt ādas bojājumus, ka radušies kaitīgo saules staru rezultātā, padarot ādu gludāku un jauneklīgāku, palēninot tās novecošanās procesus. Pierādīts, ka polifenoli, veicina ādas veselību, padara to zīdainu un aizkavējot novecošanās procesus.  Klīniskie pētījumi apstiprina olīveļļas labvēlīgo ietekmi uz ādu – mazinot oksidatīvo stresu un padarot to veselīgu. Tā iekļūst dziļi ādas slāņos un „no iekšpuses” neitralizē ādu bojājošās skābekļa molekulas, kuras radušās UV staru ietekmē. Bagātīgā eļļa iekļūst dziļi ādas šūnu membrānās un atbrīvo to no brīvajiem radikāļiem, padarot tās struktūru stingru un gludu, kā arī palēninot ādas novecošanās procesus.


 


Komentāri


Komentēt

Vārds


E-pasts


Komentāra teksts Uzmanību: HTML netiek atbalstīts!

Ievadiet kodu laukā zemāk:


Atslēgvārdi: olīveļļa,
      Salidzini.lv logotips   Gudriem.lv   Visa-mastercard   VerifiedByVisa   Mastercard-Securecard
Lavandas.lv © 2023    Jebkuru materiālu pārpublicēšana bez Lavandas.lv atļaujas stingri aizliegta.

uz augšu